Byť originálny
Sú ľudia, ktorí zariaďujú svoj príbytok v určitom štýle. Je bežné tie isté prvky dodržať v obývačke, spálni, kúpeľni, či dokonca v detskej izbe. Na druhej strane je skupinka, ktorá je verná tradíciám, alebo má k nejakým kúskom citový vzťah, alebo si dovolí toľko, čo dovolí ich finančný rozpočet. A vtedy je miešanie rôznych štýlov namieste! Je to spôsob, ako vytvoriť jedinečný, originálny priestor. To, čo pre vás znamená veľa, možno iným nehovorí nič, dôležité však je, aby ste sa vo svojom domove cítili pohodlne a spokojne.
Dominantou je…
Ako sme spomínali, je v poriadku kombinovať staré s novým. Dokonca niektoré moderné dizajnérske štýly sú založené práve na tom. Pri zariaďovaní miestnosti alebo dopĺňaní súčasného nábytku je dobré zvoliť si dominantu, od ktorej sa bude odvíjať zvyšok interiéru. Sedačka od rodičov, komoda vo vidieckom štýle, masívny jedálenský stôl so stoličkami, ktoré pamätali ešte vaše krstiny či iné rodinné oslavy. Niekedy sa stačí odraziť od podláh, povaly či iných prvkov, ako je krb, stropy, dvere či okná.
Jednotná farebná paleta
Najjednoduchší spôsob, ako zabezpečiť, aby vaša izba vyzerala súdržne, je staviť na rovnakú farebnú paletu. Aj keď zmixujete niekoľko štýlov, obmedzte použité farby. Stanovte si dve-tri základné farby, do ktorých budete obliekať svoj interiér. Odrazte sa od farby zdedeného či „starého“ nábytku. Kombinujte ho s odtieňmi, ktoré budú ladiť s daným tónom nábytku. Niekedy vám k tomu dopomôže použitý vzor. Ozdobné lišty, kované nožičky, vzory na sedačke či kresle.
Ako sa cítite?
Každá miestnosť by mala v nás vyvolať nejaké emócie. Povedzme si pravdu, to, ako zariadime a ozdobíme náš domov, často ovplyvňuje aj naše vnútorné očakávanie toho, ako budú reagovať blízki a priatelia. Obývacia izba by mala byť priestranná, vzdušná a otvorená? Vyhýbajte sa násobeniu ťažkých a formálnych kusov nábytku. Radšej sa pohrajte s jednoduchými líniami a materiálmi. Spálňa zas viac intímna a útulná? V tomto prípade máte možnosť použiť sofistikované kúsky bohaté na estetiku.
Jemné k ťažkému
Ťažký robustný nábytok zjemníte použitím iného nábytku v jemnejšom štýle. K mohutnej pohovke či kreslu postavte konferenčný stolík alebo príručný stolík v modernom odľahčenom dizajne. Vždy sa snažte dodržať pravidlo jednotnej farebnej škály. Starú pohovku zas môžete ozdobiť novými modernými dekami alebo vankúšmi. Postaviť k nej moderné kreslo alebo taburet.
Dodržujte určený štýl
Starožitný nábytok sa zväčša datuje k nejakému obdobiu. Zdedili ste koberec po námorníkovi alebo kreslo či stoličky prečalúnené vašou mamou alebo tetou, ktorá vynikala v hačkovaní alebo štrikovaní? Ak chcete zachovať tento smer, hľadajte ostatný nábytok či dekorácie s detailmi, ktoré sa napohľad nebudú „biť“ s ostatným nábytkom.
Doplnky, ktoré vyvážia celkový dojem z priestoru
Najefektívnejším spôsobom, ako zladiť vnímanie interiéru, sú doplnky. Obrazy, koberce, textílie, svietidlá. Napríklad lampa v modernom štýle pozdvihne tradičný charakter konferenčného či príručného stolíka. Správne zvolená moderná maľba nad komodou vo vintage šýtle dokáže jednoducho spojiť tieto dva napohľad odlišné svety.
Počuli ste už o upcyclingu?
Táto nová metóda vdýchnutia novej energie starým veciam je ideálna práve pre tých, ktorí sa nevedia vzdať zdedeného nábytku alebo kúskov, ktoré im prirástli k srdcu. Upcycling by sme mohli pokojne charakterizovať ako ľudskú kreativitu a vynaliezavosť pri druhotnom spracovaní produktov. Takto jednoducho dokážte starým veciam vrátiť život, obnoviť ich účelnosť a zmysel, a zároveň zachovať ich pôvodnú hodnotu.
Radi by ste sa o spôsobe Upcycling dozvedeli viac? Sledujte pravidelne náš Tempo Blog. V jednom z nasledujúcich článkov sa upcylingu budeme venovať detailnejšie.