Čo je to otvorený priestor?
Otvorený priestor zväčša predstavuje otvorené poschodie. Podľa plánu sa na ňom počíta s dvomi až tromi miestnosťami. Najbežnejšie usporiadanie zahŕňa obývačku a kuchyňu, pričom obývacia izba zaberie často až 70% priestoru, zvyšok ostáva pre kuchyňu. Ak je k dispozícii viac centimetrov, ostane aj pre detský kútik či domácu pracovňu. Luxus je vtesnať medzi kuchyňu a obývačku aj jedáleň.
Nastavte si farebnú paletu
Najjednoduchším spôsobom ako zjednotiť otvorený priestor je zvoliť si jednotnú farebnú kombináciu. Stavte na neutrálnu farbu, ako je biela, hnedá a sivá. Môže to byť krémová, vanilková či smotanová, svetlosivá či sivohnedá Taupe. Dizajnéri odporúčajú použiť jednu farbu, maximálne kombináciu dvoch. Steny v celom open space by mali byť namaľované podľa jednotnej šablóny. Použite svetlý odtieň na vytvorenie ilúzie väčšieho priestoru.
Jednotná podlaha
Pokračujte výberom materiálu na podlahy. Stále najobľúbenejšia je laminovaná podlaha v rôznych odtieňoch dreva. V súčasnosti je stále obľúbená podlaha ladená do sivej, v obľube ostáva aj buk, dub či čerešňa. Rovnakú podlahu nainštalujte do celého priestoru, použite rovnaké obloženie a zakončenia, aby ste vytvorili plynulý vzhľad z jedného konca miestnosti na druhý.
Nábytok
Vyberte nábytok pre všetky oblasti v rovnakej farbe a rovnakom štýle. Nech je kuchynská linka v rovnakom materiálovom prevedení a v rovnakom štýle, ako je nábytok do obývačky. Do kuchyne kuchynské skrinky, do obývačky nová obývacia stena. Ak ste zástancom minimalizmu, v obývačke vám postačí zopár sektorových skriniek, ktoré budú dokonale ladiť s nábytkom v jedálenskej časti.
Rohová sedačka
Aj v otvorenom priestore je dobre nejakým spôsobom vymedziť priestor pre obývaciu časť a pre kuchyňu. Pomocou sedačky v tvare U alebo rohovej sedačky môžete definovať priestor pre oddych a prijímanie návštev. Takto dokážete pridať do veľkého priestoru pocit intimity. Dajte si záležať a vytvorte oddychovú zónu. Pred sedačku patrí konferenčný stolík, podeň vystrite koberec, ktorý miestnosť zútulní a dodá mu teplo.
Dizajnový regál alebo knižnica
Ďalším spôsobom, ako oddeliť kuchynskú časť od obývacej, sú rôzne regály a knižnice. Regály bez zadnej steny sú vzdušné, ľahké a minimalistické. Spojte niekoľko regálov, najlepšie v rôznych výškach. Regály priestor rozdelia, no nebudú extra ovplyvňovať konečný vzhľad otvoreného priestoru.
Jedálenský stôl
Ak ho postavíte medzi kuchyňu a obývačku, ľahko a nenásilne tak prepojíte časť určenú na prípravu jedál s oblasťou zábavy. Jedálenský stôl poslúži na spoločné raňajky a slávnostné obedy, večer zas poskytne priestor na servírovanie nápojov a všakovakých dobrôt počas párty. Je dobré mať poruke dostatočné veľký stôl na hranie stolových hier s rodinou či priateľmi.
Osvetlenie
Správne zvolené svietidla dokážu priestor zjednotiť. Naopak, ak v priestore bezhlavo rozmiestnite lustre, stojacie či stolné lampy, ľahko dokážete rozbiť konečný pocit z miestnosti. Vyberte svietidlá z rovnakého materiálu, napríklad z chrómu alebo leštenej ocele. Zapustené svietidlá v kuchyni na strope alebo pod kuchynskými skrinkami, závesný spustený luster nad pracovným ostrovčekom alebo jedálenským stolom. V obývačke zas počítajte so stropným svetlom a s niekoľkými ďalšími prídavnými svietidlami.
Rada na záver:
Aj v otvorenom priestore by mala byť dominantná práve obývacia izba. Tá je určená na oddych a relax, na stretnutia s rodinou a priateľmi. Preto venujte viac úsilia na zariadenie a dekorovanie obývačky. Výhodou spojenej obývačky s kuchyňou je, že nemusíte ďaleko odbiehať od hostí. Nezabúdajte však na základné pravidlá, ako udržať kuchyňu sviežu, modernú a upratanú. Kuchyňa má byť tá pracovná a prípravná časť otvoreného priestoru, nie je dobre, keď na seba púta všetku pozornosť prítomných.