Biela je neutrálna a nadčasová
Biela sa v interiérovom dizajne používa od nepamäti. V minulosti mala a aj dnes má svojich zástancov v rade dizajnérov, ktorí bielu radia medzi top farby. Hoci sa jej mnohí stránime, pretože na nás pôsobí príliš sterilne, nábytku skutočne pristane. Niektorých zas odrádza jej náročná údržba, no dnes to už môžeme považovať za mýtus. Biela je nadčasová, priestor opticky zväčšuje a rozjasňuje. Postavte do miestnosti biely nábytok, izba bude pôsobiť vzdušnejšie a čistejšie. Biela je stála a trvácna. Pri nábytku v bielom farebnom prevedení sa vám jednoducho nestane, že o pár rokov bude nemoderný či fádny.
Objavte praktickú stránku bielej komody
Zariaďujete obývačku? Porozmýšľajte nad bielym nábytkom, ktorý v priestore dokáže zázraky. Pri výbere nábytku nebudete obmedzovaní farbou či dizajnom, internetové e-shopy aj kamenné predajne sú plné bieleho nábytku. Ťažšie by sa vám hľadali skrinky v prevedení wenge, dub jacson či sosna andersen, medzi bielymi si nebudete vedieť vybrať. Biela komoda pôsobí jemne, nenásilne, ľahko sa kombinuje s iným nábytkom. Je akýmsi spojovníkom neutrálnych odtieňoch použitých v miestnosti. Je výborným protikladom k sedačke vo výraznej farbe či k tmavému odtieňu steny. Ak potrebujete presvetliť izbu s malými oknami, odporúčame komodu v bielom vysokom lesku, pretože takáto povrchová úprava odráža prirodzené denné svetlo.
Zvážte štýl komody
Pred kúpou novej komody je potrebné rozhodnúť sa pre jej tvar a dizajn. Hľadáte vysokú šuplíkovú komodu alebo skôr potrebujete skrinku s dvierkami? Užšia, širšia, dvoj- či trojdverová, kombinovaná so šuplíkmi, so sklenými dvierkami alebo s otvoreným úložným priestorom. Komoda by mala korešpondovať nielen s nábytkom a dekoráciami v miestnosti, ale aj s vaším životným štýlom. Do klasického tradičnejšieho interiéru vynikajúco zapadne komoda s ozdobne vyrezávanými prednými frontami či s výraznejšími úchytkami. Naopak, do moderného a minimalistického priestoru sa priam pýta komoda s hladkými líniami bez úchytiek s dotykovým otváraním.
Keď sa zdá, že ste to s bielou prehnali
Dnes ste celkom nadšení pre bielu, o pár mesiacov či rokov sa vám bude zdať neosobná. Aj k tomuto môže dôjsť. Je to vec názoru a vnímania interiéru. A aj v tomto vidíme výhodu bielej komody. Poznáme zopár trikov, ako oživiť biely nábytok. Tak ako sme spomenuli vyššie, biela sa ľahko kombinuje s inými farbami a doplnkami. Najjednoduchším spôsobom je použitie výrazných a zaujímavých dekorácii. Vystavte na komode suveníry z dovolenky, ktoré hrajú všetkými farbami. Postavte na ňu vázu s farebnými kvetmi. Zaveste nad ňu obľúbený obraz alebo otvorenú policu, na ktorú poukladáte zbierku kníh. Pod komodu položte koberec s dlhým vlasom vo výraznejšej farbe. Zväčšte svoj úložný priestor tým, že si zadovážite rovnakú alebo podobnú komodu v kontrastnej farbe, prípadne s dekórom dreva. <
Biela nie je vždy biela
Biela totiž môže mať spodný tón v teplej nálade – väčšinou ide o žltkastý alebo ružovkastý nádych. Studenú náladu zas určuje odtieň belasej, svetlozelenej či sivej. Ak vás to teda ťahá k bielej komode, no neviete sa preniesť cez sterilitu farby, voľte komody v iných odtieňoch či dekóroch, ktoré majú podobné vlastnosti ako biela farba, ale už na pohľad pôsobia dynamickejšie. Interiéroví dizajnéri dokonca radia, aby ste pre nábytok zvolili tri a viac odtieňov bielej. Priestor vôbec nebude vyzerať chaoticky a nezosúladene, naopak, použité tóny vytvoria jeden moderný celok.
Potrebujete viac informácií? Prečítajte si náš článok Komoda, bielizník či zásuvková skrinka. Ako si vybrať tú správnu komodu?.