Usporiadanie šatníka je náročná úloha, ak sa však do toho svedomito a zodpovedne pustíte, čaká vás zaslúžená odmena. Získate nielen prehľad v šatníku, ale aj viac miesta na nové oblečenie, pretože organizácia šatníka súvisí s vyradením oblečenia, ktoré už nenosíte.
Začnite pekne od začiatku
Skôr než svoj šatník začnete bezhlavo zapratávať regálmi a vešiakovými tyčami, dôkladne si zmerajte priestor od podlahy po povalu. Ak sú v šatníku výklenky, zmerajte aj tie.
Okrem výšky je dôležité zvoliť si aj správnu hĺbku skrine. Limitujúcim faktorom je opäť priestor, no ak ho máte dostatok, odporúča sa hĺbka 60 cm. To je ideálny rozmer skrine dostatočne hlbokej na pozdĺžne vešanie i ukladanie skladaného oblečenia. V hlbšej skrini môže byť problematické na veci vzadu dočiahnuť, a pri vešiakoch budete mať zase zbytočne veľa miesta nazvyš.
Porozmýšľajte, ako by váš šatník mal vyzerať. Malo by tam byť veľa políc, stojanov alebo iba skriňové šatníkové systémy? Aký materiál uprednostňujete? Aký odtieň dreva a aké farby?
Využite každý centimeter. Pod povalu namontujte police, na ktoré neskôr uložíte málo používané alebo sezónne veci.
Vo väčšine šatníkov dnes už nájdete aj lavicu či taburet, ktorý oceníte najmä pri prezliekaní a obúvaní topánok. Čo poviete na toaletný stolík? Keď ho umiestnite do šatníka, uvoľníte tak miesto v spálni.
Preverte si dostupnosť šatníkového systému. Má potrebné rozmery? Pouvažujte nad návštevou odborníka, ktorý vám dokáže vyrobiť úložné priestory na mieru.
Úložné priestory v šatníkoch
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete ukladať svoje oblečenie. Iné potreby má žena, iné muž, a šatník zmiešaného páru vyzerá zase inak. Čo naozaj potrebujete?
Policové regály
Sú ideálnym riešením na uloženie nohavíc, svetrov, pulóvrov, ale aj topánok, klobúkov, kabeliek a iných doplnkov. Police bývajú usporiadané nad sebou zvyčajne v rovnakých odstupoch. Ideálne je 25 až 30 cm. Ak však potrebujete, aby úložné priestory mali rôzne výšky, police viete kedykoľvek premiestniť.
Vešiakové tyče na ramienka so šatami
Vešanie z hľadiska využitia priestoru rozdeľujeme na takzvané dlhé a krátke. Dlhé vešanie je určené na kabáty či dlhé dámske šaty, a mali by ste si naň vyčleniť minimálne 120 cm z výšky skrine. Krátke vešanie slúži na košele, blúzky, tričká, svetre, krátke šaty, nohavice, a od nich sa odvíja aj potrebná výška. Napríklad na pánsku košeľupočítajte s výškou 100 cm, na dámsku blúzku postačí aj 80 cm. Pri plánovaní si rozmyslite, ktoré oblečenie chcete vešať na ramienka a odmerajte si jeho dĺžku. Pomôže vám to pri plánovaní.
Vysúvacie šuplíky
Vo veľkom šatníku ľahko nájdete priestor na šuplíkovú komodu. Ideálne je, ak šuplíky majú priehradky, do ktorých prehľadne uložíte spodnú bielizeň, ponožky, ale aj opasky alebo šperky. Každý predmet tak získa svoje miesto, a je oveľa jednoduchšie vo veciach udržať poriadok.
Úložné boxy
Na ramienka ste zavesili oblečenie, ktoré nosíte najradšej. Na policiach našli svoje miesto svetre a nohavice. Nezabudnite však využiť aj iné časti skrine. Úložné boxy a koše sú ideálne na šaty, ktoré tak často nenosíte, napríklad na cvičebný či pracovný úbor, sezónne oblečenie a doplnky, pokojne aj na posteľnú bielizeň. Zatváracie boxy sa ľahko ukladajú na seba, sú cenovo dostupné, a sú v ponuke v rôznych materiálových aj farebných vyhotoveniach.
Využite každý centimeter
Rohy, ktoré sú zvyčajne považované za mŕtvy priestor, viete v šatníku využiť umiestnením otočného vešiakového systému. Takýto „kolotoč“ je šikovným riešením do kútov, otáča sa až o 360 stupňov a obsiahne až niekoľko kusov oblečenia.
Vešiaky
Zakomponujte do svojho šatníka aj vešiaky alebo háky. Nemusíte sa obávať, že to bude pôsobiť neusporiadane. Ak pre ne nájdete správne umiestnenie, ušetríte a zužitkujete priestor. Čo tak zavesiť na háky džínsy?
Zopár trikov, aby váš šatník vyzeral väčší
• Namiesto klasických otvárací dverí použite zhrňovacie alebo zasúvacie, prípadne záves.
• Svetlé farby dodávajú šatníku vzdušnosť a celý priestor presvetlia.
• Pokiaľ to dispozičné možnosti dovoľujú, zakomponujte do projektu okno. Nie je nič lepšie a hodnotnejšie ako prirodzené denné svetlo.
• Použite zrkadlá, je to najznámejší a zároveň najúčinnejší spôsob, ako opticky zväčšiť malý priestor.
• Zázraky dokáže aj správne osvetlenie. Jedno centrálne svietidlo doplňte bodovými svetlami, ktoré osvetlia jednotlivé úseky podľa potreby.
Ak máte oddelený šatník, neznamená to, že ho máte nerozumne zapratať regálmi a ťažkými komodami. Šatník má byť praktický a funkčný, no zároveň má pôsobiť otvorene a vzdušne. Ak máte vo svojich veciach prehľad, podarilo sa vám zaviesť v šatníku určitú organizáciu a poriadok.