Otázka č. 1: Aké sú typy podláh?
Masívne drevo
Ľudia uprednostňujú drevené podlahy, lebo vyzerajú dobre a vynikajú dlhou životnosťou. Každý kus má jedinečnú kresbu a vzor dreva, preto podlaha v celej miestnosti vyzerá tak originálne. Takéto podlahy môžu mať vzhľad od rustikálneho pre moderný. Drevená podlaha stojí viac peňazí, ale dobrou správou je, že drevo je možné niekoľkokrát povrchovo upravovať, aby vyzeralo vždy ako nové.
Laminát
Laminátovú podlahu ľudia často označujú ako imitáciu dreva. Z väčšej časti sa skladá z dreveného odpadu, ako kôra, triesky, hobliny, piliny. Spodná vrstva je nepriepustná, chráni pred vlhkosťou. Strednú vrstvu tvorí stlačený drevený odpad. Vrchnú dosku pokrýva fólia s dekórom dreva, kameňa alebo dlaždíc. Dekoratívna fólia je v podstate špeciálny živicou impregnovaný papier, ktorý dodáva povrchu podlahy tvrdosť a odolnosť a robí ju vizuálne atraktívnou.
Vinyl
Vinyl je typ plastu vyrobený z etylénu, ktorý je súčasťou surovej ropy, a z chlóru, ktorý nájdeme v bežnej soli. Kombináciou týchto dvoch látok vzniká plat PVC (polyvinylchlorid), bežne nazývaný vinyl. Vinylové podlahy sa dodávajú buď v rolkách alebo v dlaždiciach a spravidla sa upevňujú lepením. Dostať ich jednofarebné v rôznych odtieňoch alebo, podobne ako laminát, so vzorom dreva, kameňa či dlaždíc.
Linoleum
Na rozdiel od vinylu je vyrobený z prírodných obnoviteľných materiálov vrátane korkového prášku a ľanového oleja. Obsahuje oveľa menej chemických látok ako vinyl, preto sa po rokoch opäť teší veľkej obľube.
Korok
Korkové podlahy sa vyrábajú z kôry konkrétneho stromu. Dodávané sú buď vo forme dlaždíc, ktoré sa upevňujú lepením, alebo ako dosky, ktoré sa k sebe navzájom „zaklikávajú“. Vrchnú vrstvu niektorých typov korkových podláh tvorí dyha z prírodnej kôry, pod ňu potom prichádza podložka zo stlačeného korku alebo drevovláknitých dosiek s vysokou hustotou.
Dlažba
Dlaždice môžu byť vyrobené z keramiky, porcelánu alebo prírodného kameňa. Inštalujú sa ťažšie ako iné typy podláh a môžu sa zlomiť, ak pod nimi nie je dostatočná podpora. Dlaždice sú v mnohých farbách a tvaroch, preto sú vhodné do každého štýlu domova.
Otázka č.2: Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov podláh?
Drevo:
Výhody
- originálny prirodzený vzhľad
- dlhotrvajúce
- odolný povrch
- možnosť povrchovo upravovať
- jednoduchá údržba
- jednoduchá inštalácia
- prirodzené teplo od nôh
Nevýhody
- môže sa poškriabať
- nevhodné do príliš vlhkých miestností
- väčšia investícia
- potrebná pravidelná údržba, aby si podlaha zachovala tvar
Laminát:
Výhody
- vzhľad dreva za nižšiu cenu
- stabilné
- odolný povrch
- menej citlivé na vlhkosť a poškriabanie
- niektoré druhy môžete inštalovať priamo na betónový podklad
- jednoduchá inštalácia
Nevýhody
- určitá citlivosť na vlhkosť a premáčanie
- nižšia životnosť
Vinyl:
Výhody
- odolný voči vlhkosti
- izoluje teplo a hluk
- niektoré druhy
- ľahko sa udržiava
- ľahko sa inštaluje
- nižšia cena
Nevýhody
- náchylný na poškriabanie a odery
- obsahuje chemické látky
Linoleum:
Výhody
- odolný
- dlhá životnosť
- z obnoviteľných materiálov, zdravotne nezávadný
- mäkký
- jednoduchá údržba a inštalácia
Nevýhody
- náchylný na poškriabanie, odery a preliačiny
- charakteristický zápach ľanového oleja
Korok:
Výhody
- izoluje teplo a hluk
- mäkký
- z prírodných materiálov, zdravotne nezávadný
- jednoduchá inštalácia
- odolný proti plesniam a ohňu
- dlhá životnosť
Nevýhody
- náchylný na vlhkosť, poškriabanie, odery a preliačiny
- nutná pravidelná údržba
Dlažba:
Výhody
- veľa farebných prevedení a vzorov
- mäkký
- odolné proti poškriabaniu, prehĺbeniu a vlhkosti
- dlhá životnosť
- jednoduchá údržba
Nevýhody
- tvrdý povrch
- dlažba neizoluje od hluku, kroky takmer vždy počuť
- bez protišmykovej povrchovej úpravy je dlažba klzká
- ťažšia oprava či výmena prasknutej dlaždice
Otázka č. 3: Sú všetky typy podláh vhodné do každej miestnosti?
Relatívne všetky podlahy je možné použiť v každej miestnosti. Ak sa však chcete vyhnúť tomu, že sa podlaha skoro zdeformuje či zničí, aj tu platia nejaké pravidlá. Napríklad drevená podlaha je ideálna do miestnosti s menším pohybom ľudí, vhodná do obývacej izby, spálne alebo pracovne. Nie je vhodná do kúpeľní a kuchýň. Podobne ako drevo aj laminát je vhodný prevažne do miestnosti s menším pohybom. Je však vhodný aj do vlhších priestorov ako vstupná hala alebo práčovňa. Vinyl je vhodný do kuchyne, kúpeľne a iných vlhkých miestností. Taktiež do miestností, ktoré sú veľmi frekventované.
Linoleum je prakticky vhodný do každej miestnosti. Zato korok nie je vhodný do vlhkých miestností, ako sú napr. kúpeľne, alebo do priestorov s vysokou premávkou. Dlažba je pre svoju pevnosť vhodná do miestnosti, kde sa ľudia najviac pohybujú. Už menej vhodná je napríklad do obývacej izby, ktorá si vyžaduje skôr mäkší a teplejší materiál.
Otázka č. 4: Ako správne čistiť podlahu?
Denne používajte suchý mop z mikrovlákna na odstraňovanie prachu a nečistôt v oblastiach s vysokou premávkou. Raz týždenne odstráňte špinu a nečistoty pomocou metly s mäkkými štetinami alebo nástavca na vysávač. Na umývanie používajte roztok jedného litra horúcej vody, jedného pohára octu a niekoľkých kvapiek mydla, prípadne neagresívny čistič na to určený.
Ďalšie články z rubriky „Vy sa pýtate, my odpovedáme“ a veľa iných nájdete na našom e-shope kondela.sk.