V prvom rade: netreba zbytočne stresovať. Všetko sa dá predsa zvládnuť aj s pokojnou mysľou. Prečítajte si náš krátky návod, ktorý vám v mnohom zaručene poradí.
Zoznámte sa s bytom
Predtým, ako začnete riešiť farby a nábytok, je veľmi dôležité spoznať plusy a mínusy vášho nového domova. Nájdite si čas na objavenie silných stránok aj rôznych zákutí bytu. Odborníci odporúčajú vytvoriť si nákres bytu, označiť jednotlivé miestnosti, a potom podrobne naplánovať rozmiestnenie nábytku a doplnkov.
Vyberte si štýl
Ešte predtým, ako začnete prehľadávať internetové obchody s nábytkom mali by ste si ujasniť, aký štýl hľadáte, respektíve aký štýl vám je najbližší. Viac vám vyhovuje provensálsky štýl alebo uprednostňujete moderný urban štýl? Ste skôr typ, ktorému ulahodí klasika? Alebo trváte na rustikálnom nábytku? Ak si nájdete čas na spoznanie samého seba, vyhnete sa zbytočným impulzívnym nákupom kúskov, ktoré na konci dňa nebudú spolu ladiť a pokazia celkový dojem z krásneho bytu.
Podlahy a dlažby
Ako prvé prichádzajú na rad podlahy a dlažby. Výber materiálu a farby musí byť v súlade s nábytkom, ktorý plánujete kúpiť. Starostlivo zvážte, či položenie podlahy a dlažieb zvládnete sami. Nikdy nie je na škodu obrátiť sa na odborníkov.
So štetcom v ruke
Výber farby na steny izieb je dôležitou súčasťou pri zariaďovaní vášho domova. Farba vytvára celkovú atmosféru, ktorú z priestoru máme, a je to väčšinou prvá vec, ktorú si všimneme.
Mnoho ľudí si volí farbu podľa svetlosti bytu. Ak máte tmavší byt, svetlejšie farby vám pomôžu byt presvetliť. Pri tmavších bytoch sa vyhýbajte krikľavým a výrazným farbám. Takéto farby pôsobia v tmavom prostredí veľmi ťažko.
Prezrite si na internete fotografie a návrhy bytov a nechajte sa inšpirovať.
Rozpočet na zariadenie bytu
Nepúšťajte sa do nakupovania nábytku bez toho, aby ste vedeli, aký je váš rozpočet. Ak máte peniaze na kompletné zariadenie bytu, neváhajte a zariaďte ho celý naraz. Málokto chce predsa bývať v byte, ktorý stále vyzerá ako tesne pred dokončením. Ak ste peňažné zásoby vyčerpali na kúpu či rekonštrukciu bytu a netlačí vás čas, nasporte si radšej potrebnú sumu a až potom nakupujte.
Urobte si zoznam izieb, ktoré chcete zariaďovať, tiež zoznam vecí, ktoré do každej izby budete potrebovať. Následne si urobte prieskum, koľko jednotlivé veci stoja. Cenové rozdiely môžu byť na prvý pohľad obrovské. Takýto prieskum vám však pomôže zistiť, kde je zdravý cenový stred za dobrú kvalitu a pekný dizajn.
Dekorácie dotvoria celkovú atmosféru
Pri rozdeľovaní rozpočtu nezabúdajte na malý balík peňazí na dekorácie. Jednoduché a finančne nenáročné doplnky izby zohrejú, dodajú im romantický nádych a urobia z vášho domova skutočný domov. Predstavte si v izbách závesy a záclony, obrazy alebo tapety, dekoratívne vankúšiky, svietniky či fotografie vo výrazných rámoch. Aj tu však platí pravidlo: menej je niekedy viac. Preto aj s doplnkami opatrne.
O zariaďovaní bytu by sme vedeli napísať niekoľko ďalších riadkov a predsa by toho nebolo dosť. Aj z toho dôvodu považujeme za potrebné vypichnúť 10 dizajnérskych pravidiel,ktorými by ste sa mali riadiť:
- v jednoduchosti je krása,
- menej je viac,
- klasika nestarne,
- zlatá stredná cesta,
- nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci,
- dvakrát meraj a raz rež,
- extravagantné výstrelky majú krátku životnosť,
- tri farby a dosť,
- radosť z lacného trvá oveľa kratšie ako sklamanie zo zlej kvality,
- luxus síce vzbudí obdiv, ale vyžaduje zvýšenú údržbu.
Hoci to možno naoko vyzerá komplikovane, ale ak si nájdete čas a chuť niečo pre svoje bývanie urobiť, celkom vám stačí, ak sa budete držať našich rád. Hlavne majte na mysli, že váš nový byt by mal pôsobiť vzdušne, svetlo, a predovšetkým ako jeden celok. Nehrňte sa do nakupovania kúskov, ktoré vás síce v obchode očarili, no v konečnom dôsledku narušia celkový dojem z bytu. Plánujte a nakupujte s rozumom a neskôr sa vám všetky investície vrátia v podobe dobrého pocitu z nového útulného domova.