Vhodný predovšetkým do bytov a veľkých apartmánov
Tento štýl sa stáva predlohou prevažne pri zariaďovaní panelákových bytov.Spája sa s ním tiež bývanie na netradičných miestach, tzv. loftoch – v bývalých skladoch, továrňach či obchodných priestoroch. Urbanistický štýl je však vhodný pre každého, kto sa nebojí netradičných kombinácií a interiérových doplnkov. Dá sa vytvoriť v podstate kdekoľvek a nielen v otvorenom priestore starej továrne.
Surové materiály
Domácnosť, zariadená v urbanistickom štýle, má pôsobiť nedokončene, nedbalo a opotrebovane. Zamerajte sa na odhalené tehlové alebo betónové steny s vysokým stropom, masívnu drevenú podlahu a veľké okná bez rámov.
Staré vedľa moderného
Pri zariaďovaní domácnosti v urbanistickom štýle sa vám ponúka možnosť kombinovať veci a predmety, ktoré by ste si za iných okolností nevedeli predstaviť spolu v jednej miestnosti. Moderné kusy nábytku či elektroniky doplňte pokladmi z povaly či blších trhov. K luxusnej koženej sedačke a širokouhlému televízoru umiestnite napríklad staré kreslo zdedené po rodičoch alebo si vyrobte konferenčný stolík zo starých paliet.
Zemité farby a matné povrchy
Farby voľte neutrálne a materiály s matným povrchom. Vysoký lesk a príliš pestré farby sem jednoducho nepatria. Prevládajú zemité tóny, farba kávy, hrdze, starého dreva či kovu s patinou. Čierna a sivá sú na vrchole farebného rebríčka, môžu byť hlavnými aj doplnkovými farbami. Čo sa týka kombinovania farieb, nábytok by mal ladiť k stenám alebo podlahám. Pestrejšie farby použite iba pre oživenie miestnosti. Farebnejšie môžu byť doplnky, napríklad koberec pod konferenčným stolíkom, vankúšiky na sedačke či umelecké predmety.
Netradičné doplnky
Ak by ste aj urobili všetko, čo sme spomenuli v tomto článku, váš príbytok v urbanistickom štýle by ešte stále nebol dokonalý. Tento štýl totiž vystihujú aj netradičné doplnky, starožitnosti, recyklovaný nábytok, holé žiarovky – maličkosti, ktoré dodajú priestoru akýsi punc.
Použite originálne doplnky, ktorých pôvodné využitie je úplne iné. Napríklad drevené palety, vešiaky, bicykle či staré smaltované reklamné pútače. Hodí sa sem aj dekor vlajok, prvky starých konštrukcií, popraskaný betón, exteriérové obklady a všetky výjavy pripomínajúce mestské exteriéry. Nebojte sa ho ozvláštniť prvkami, ako sú dopravné značky, ŠPZ-ky, odtlačky pneumatík, graffiti či čierno-biele fotografické motívy na látkach, alebo doplnkoch.
Urbanistický štýl je jediný, kde môžete kombinovať staré s moderným, opotrebované s novým, kov a drevo, tiež betón a sklo. Ak niečo vyzerá nedokončené, zapadá to do takéhoto interiéru. Premyslite si, aký by mal byť konečný výsledok. Aj pri takomto uvoľnenom štýle platia určité pravidlá – aby sa vám nakoniec nestalo, že váš príbytok bude pôsobiť chaoticky a prepchato.