Jar v záhrade: Ako správne pripraviť trávnik, záhony a skleníky na sezónu

Jar v záhrade: Ako správne pripraviť trávnik, záhony a skleníky na sezónu

Mesiac marec je kľúčovým obdobím pre vašu záhradu. V prvom jarnom mesiaci by ste jej mali dopriať špeciálnu starostlivosť, ktorá vám zaručí bohatú úrodu aj krásne záhony. Po zime je potrebné skontrolovať pôdu, prezimované plodiny, pripraviť skleník, začať s prihnojovaním a siatím. V tomto článku sa pozrieme na tieto a ďalšie potrebné kroky, ktoré by ste mali v marci vo svojej záhrade podniknúť. 
 

Zasadené rastliny vo vyvýšenom záhone z dreva Stohovateľný vyvýšený záhon, JUBOL TYP 2
 

Úprava pôdy na jar 

Pokiaľ vám už pôda po zime odmrzla, môžete začať s kultiváciou. Z jej povrchu tak odstránite zvyšky jesenných a zimných rastlín a zľahka ju prekypríte. Pôdu urovnajte hrabľami a pridajte organické hnojivo, akým je napríklad kompost či substrát na báze zeminy. Takto úpravenú pôdu nechajte 2 až 3 týždne odpočívať. Za ten čas sa do nej vstrebú všetky živiny a bude pripravená na výsadbu nových rastlín. 

Okopávanie pôdy na jar Ilustračný obrázok
 

Príprava vyvýšených záhonov 

Jar je perfektným obdobím aj na sadenie nových záhonov alebo starostlivosť o tie staré.V oboch prípadoch platí, že pôdu musíte pripraviť do konca marca.

Pri starých záhonoch začnite s kontrolou dosiek, poškodené opravte alebo vymeňte. Očistite pôdu od zvyškov starých rastlín, podľa potreby doplňte pôdu. Pri vyvýšených záhonoch totiž úroveň pôdy prirodzene klesá. 

Následne môžete pokračovať rovnakým postupom ako pri zakladaní nových vyvýšených záhonov. Pôdu jemne prekyprite a pridajte organické hnojivo. Opäť ju nechajte aspoň 2 týždne uležať a začnite s výsadbou. 
 

Sadenie mladých rastlín do vyvýšeného záhonu na jar Stohovateľný vyvýšený záhon, JUBOL TYP 2
 

Čistenie skleníkov po zime

Ak máte skleník, teraz je správny čas na jeho údržbu. Prvým a najdôležitejším krokom je čistenie. Či už máte polykarbonátový skleník alebo ten zo skla, na jeho umytie vám stačí jarová voda s octom. Takto z jeho stien odstránite pleseň a zabezpečíte dostatok svetla pre vaše rastliny. 

Okrem stien a okien umyte aj konštrukciu skleníka. V jemných škárach môžu prezimovať roztoče a vošky. Zbavíte sa ich použitím prírodnej dezinfekcie. Konštrukciu skontrolujte aj z technického hladiska a v prípade poškodenia vykonajte potrebné opravy. 

Po zime by ste mali svoj skleník zbaviť všetkých zvyškov rastlín. Môžu sa v nich nachádzať škodcovia, ktorý by vám zničili pôdu alebo napadli zdravé plody. Samotnú pôdu v ňom vám stačí meniť každých 5 rokov. V marci však nezabudnite pôdu nakŕmiť organickým hnojivom.