
Romantický vintage štýl! Ako si ním skrášliť domov?
Potrebujete utiecť od každodenného stresu? Jednoducho sa ponorte do krásy vintage štýlu. Premeňte svoj príbytok na romantický domov, do izieb vneste nádych histórie a všetko to prepojte nestarnúcou klasikou. Vintage je stále IN.
Za VINTAGE hľadaj staré dobré víno
Pôvod slova vintage v sebe skrýva kombináciu latinského vinum,teda víno a demere,čiže odnímať. Pôvodne sa takto označovalo obdobie zberu hrozna. Neskôr ho ľudia začali skloňovať aj v súvislosti s nábytkom a dekoráciami, módu zasiahol v polovici 20. storočia. Vintage predstavuje niečo veľmi hodnotné a kvalitné, zo starej doby, ošúchané a s patinou. Na prvý pohľad je možné vidieť, že daná vec má už čosi odžité, že v sebe skrýva vlastný príbeh. Vo väčšine prípadov ide tiež o veci zrecyklované či zreštaurované.
Nechajte za vás hovoriť vaše pocity
Zmyslom vintage rozhodne nie je vyhrabať na povale nejaké staré veci po babičke a vyzdobiť si nimi izby. Ak je priestor prepchatý starými vecami, ktoré navyše k sebe nepasujú, pôsobí to skôr gýčovo. Zaniká tak princíp vintage, ktorým je odhaliť krásku skrytú v jednoduchosti. Nepredstavujte si, že zaplníte poličky starým porcelánom a bude hotovo. Vintage štýl je práve o tom, ako nájsť pre jednotlivé kúsky to správne miesto, kde sa budú skutočne vynímať.

Farby a materiály
Vintage štýl je z hľadiska farieb menej nápadný. Najlepšie ho vystihujú prírodné odtiene, teda hnedá, béžová, svetlohnedá, šedá, ktoré dopĺňajú jemné pastelové odtiene žltej, modrej, ružovej, fialovej a zelenej. Výraznejšie motívy či vzory sa povoľujú pri dekoráciách a textilných doplnkoch. Držte sa prvkov, ktoré boli používané na starých zámkoch, napríklad dobové kvety – ruže, hortenzie, orgovány a lúčne kvety, obľúbená je aj čipka a rôzne stuhy.
Pôvodné materiály na nábytku a dekoráciách sú ďalším kľúčovým prvkom pri zariaďovaní vo vintage štýle. Plasty sú jednoznačne tabu. Namiesto nich hľadajte drevo, kožu, meď, porcelán, tepaný či galvanizovaný kov, sklo a smalt. Nábytok je elegantný, decentne romantický a pohodlný. Z materiálov sa najviac využíva drevo. Obľúbená je taktiež patina, dodávajúca nábytku ľahko opotrebovaný vzhľad. Postele a stoličky môžu byť aj kovové.



Povoľte uzdu vašej fantázií
Pre vintage štýl sú veľmi dôležité doplnky a dekorácie. Ak vlastníte predmety, ktoré majú drobné praskliny, prípadne hrdzu, dobre vám poslúžia ako dekorácia. Vďaka tomuto drobnému poškodeniu vidieť, že daný predmet už má nejaký ten rôčik za sebou.
V obývačke sa skvele vynímajú fotorámiky s rôznymi námetmi a romantické duše isto ocenia špeciálne sklenené nádobky na sviečky. Spálňu môžete dekorovať pomocou obliečok s veselou potlačou alebo prihodením zopár menších, po obvode čipkovaných vankúšikov na posteľ.
Romantický nádych vnesú do miestnosti aj ľahké záclony v pastelových farbách.

Retro nie je vintage
Mnohí ľudia považujú retro štýl len za iné označenie štýlu vintage. Mýlia sa. Ide o dva odlišné štýly, a preto je veľmi dôležité ešte predtým, ako sa pustíte do zariaďovania bytu, naštudovať si rozdiely a vyhnúť sa tak zbytočným chybám.
Retro nábytok nesie stopu dnešnej doby, zatiaľ čo vintage nábytok pochádza z nejakej určitej historickej doby a zachoval sa dodnes. Retro pripomína obdobie 50. až 80. rokov minulého storočia.
Pre retro nábytok sú, na rozdiel od vintage, charakteristické odvážne sýte farby a vzory, motívy kvetov, geometrické obrazce a niektoré syntetické materiály. Výrobcovia nábytku v tom čase používali umakart, vinyl alebo chróm. Retro sedačky zo sedemdesiatych rokov potom nájdete napríklad v olivovo alebo trávovo zelenej farbe, objavíte aj tehlovo alebo tmavočervenú.
Inšpiráciu hľadajte na internete
Nič nepomôže viac, ako vidieť interiér zariadený vo vybranom štýle. Dajte si poradiť tými, ktorí už bývajú v štýle vintage.


