10 originálnych vychytáviek pre vašu záhradu

10 originálnych vychytáviek pre vašu záhradu


Niekto si vystačí s krásne zeleným trávnikom, iným vyhovuje betónový dvor či záhrada vyložená zámockou dlažbou. No mnohí z nás sa už od skorého začiatku jari snažia svoju záhradu originálne vyzdobiť, zadovážiť si či svojpomocne vyrobiť rôzne dekorácie. Púšťame sa do projektov, ktoré nám majú zabezpečiť dokonalý relax na záhrade alebo, naopak, maximálnu zábavu. Dnes už nájdete množstvo návodov, ako si ľahko a lacno vyrobiť dekorácie, ktoré dodajú vašej záhrade originalitu.

Stojí na vašej záhrade stôl, stoličky, dokonca aj hojdačka, a stále máte pocit, že tam niečo chýba? Prinášame niekoľko jednoduchých nápadov, ktoré si dokážete vyrobiť sami:

1. Slnečník odolný voči vetru

 

Slnečník v kvetináči Slnečník, ktorý neodfúkne. Zdroj: pinterest.com

 

Budete potrebovať menší a väčší črepník, PVC rúru, betón, hlinu, rastliny, a samozrejme slnečník. Spodnú časť PVC rúry oblepte lepiacou páskou. PVC rúra by mala obvodom vyhovovať nohe slnečníka. Kedykoľvek budete môcť slnečník zasunúť do držiaka a v prípade potreby slnečník schovať do garáže či záhradného domčeka. Plastovú rúru postavte doprostred menšieho črepníka, prípadne inej dosť objemnej nádoby. Vlejte betón a počkajte, kým stvrdne. Nádobu s betónom vložte do väčšieho črepníka. Odporúčame ťažký keramický či kamenný črepník, ktorý hravo odolá výkyvom počasia. Okolo nádoby nasypte drenážne kamienky. Teraz na rad prichádza hlina a rastliny. Keď rastliny podrastú, PVC držiak vôbec nebude vidieť. Či je bezvetrie alebo silnejší vietor, slnečník bude vždy držať na svojom mieste.

2. Pyramída na popínavé kvety

 

Stojany na kvety v záhrade Pyramída na kvety. Zdroj: pinterest.com

 

Hranoly potrebnej veľkosti a dĺžky pripevnite skrutkami a lepidlom k drevenej základni. Prípadne drevenú základňu pripevnite k hranolom tak, aby hranoly tvorili nohy pyramídy. Tie môžete potom ošetriť proti vlhkosti, ktoré by drevo mohlo nasať z pôdy. Na obloženie spodnej časti pyramíde použite pevné laty. Tak vám vznikne črepník na vysadenie popínavých rastlín. Vnútro tzv. črepníka obložte záhradnou fóliou, aby ste zamedzili kontaktu mokrej hliny s drevom. Nezabudnite dno vysypať drenážnymi kamienkami. Odporúčame celú konštrukciu natrieť prípravkom na ošetrenie dreva. Laty pridávajte postupne až do špicu pyramídy, udržia konštrukciu pokope. Ťahavé rastliny dostanú priestor, aby vytvorili krásnu minizáhradku.

3. Autodráha na záhrade

Autodráha v zemi Autodráha pre deti na záhrade. Zdroj: pinterest.com

 

Možno sa to na prvý pohľad zdá zložité, opak je však pravdou. Dráhu na záhrade môžete postaviť z tehiel, dlaždíc, prípadne môžete použiť betón. Závisí od toho, ako dlho ju plánujete na záhrade používať. Jednoduchým riešením je použiť drevené autodráhy a koľaje, ktoré doplníte rôznymi tunelmi, mostmi a ďalšími doplnkami. Kreativite sa medze nekladú.

4. Bezpečné miesto na hranie

Bazén pre deti Bazén ako bezpečné miesto pre detské hry. Zdroj: pinterest.com

Máte malé dieťa, ktoré sa večne tmolí po záhrade? Alebo sa na vašej záhrade stretáva celá ulica a vy rozmýšľate nad tým, ako deťom zaistiť bezpečnosť? Riešenie je jednoduché. Stačí nevyužitý nafukovací bazén, ktorý vysteliete dekou a vankúšmi. Takto pripravíte pre vaše deti ideálne a bezpečné miesto na hranie.

Bazén ako posteľ Bazén na sledovanie hviezd. Zdroj: pinterst.com

 

Ak máte k dispozícií väčší bazén, položte doň matrac, vankúše a prikrývky, potom môžete spolu s deťmi pozorovať hviezdnu oblohu počas letnej noci.

5. Hojdačka zo stoličky

 

Stoličková hojdačka Hojdačka zo stoličky. Zdroj: pinterest.com

 

Prečo kupovať, keď si ju môžete vyrobiť sami? Okrem dobre známych hojdačiek z pneumatík, môžete na výrobu hojdačky použiť aj starú stoličku. Zo starej, dávno nepoužívanej stoličky odpíľte nohy. Do sedadla vyvŕtajte štyri otvory. Sedadlo prebrúste a natrite farbou. Pevné laná prevlečte cez diery a uviažte pevné uzlíky. Opačný koniec priviažte na strom a užívajte si hojdanie.

6. Stoličková lavička

 

Lavička zo stoličiek Lavička zo starých stoličiek. Zdroj: pinterst.com

Kopia sa vám v garáži staré stoličky, ktoré nemajú využitia? Vyrobte si originálnu lavičku na záhradu. Postavte vedľa seba niekoľko stoličiek v približne rovnakej výške. Na staré sedadlá položte dosku. Dosku aj stoličky obrúste a natrite farbou. Ďalším šikovným riešením sú dve stoličky oproti sebe.

7. Okenné rámy ako originálna dekorácia

 

Okná na múre Okenné rámy ako výzdoba. Zdroj: pinterest.com

Ak susedíte so starým domom, ktorý už zopár rokov nie je už obývaný, a teda sa oň nemá kto starať, často vám pohodlie na záhrade kazí pohľad na ošarpané steny. Poznáme trik, ako si poradiť aj s týmto problémom. Použite staré okenné rámy, prípadne si vyrobte nové, ktorých povrch obrúsite a natriete farbou. Viac farieb, lepší pocit z dekorácie. Rámy zaveste na stenu budovy, pridajte kvety a záclonky. Takto jednoducho môžete okrášliť aj steny úžitkových budov, ktoré sú súčasťou vašej záhrady.

8. Vertikálna bylinková záhrada

Bylinky v črepníku Bylinková záhradka. Zdroj: pinterest.com

 

Ste ten typ človeka, ktorý nevie variť bez bylín? Vytvorte si na záhrade vlastnú originálnu bylinkovú záhradu, ktorá nezaberie veľa miesta. Stačí drevená konštrukcia, na ktorú natiahnete záhradné pletivo. Ovešajte ho črepníkmi s bylinkami.

9. Záhradný panáčik z kvetináčov

Panáčikovia z črepníkov Črepníkoví panáčikovia. Zdroj: pinterest.com

Ďalšia originálna dekorácia, ktorá vám prinesie úsmev na tvár. Použite staré či nové kvetináče, ktoré špagátom zviažete tak, aby ste vytvorili telo, ruky a nohy. Do kvetináča, ktorý bude slúžiť ako hlava, nasaďte kvety. Nakoniec panáčika vyzdobte podľa ľubovôle.


10. Originálne vtáčie búdky

Búdka pre vtáčiky v podobe čajníka. Čajník ako búdka. Zdroj: pinterest.com

Ak je vaša záhrada akoby posiata stromami, využite ich na zavesenie či primontovanie vtáčej búdky. Vtáčia búdka v tvare domčeka je dávno out, zapojte svoju kreativitu a vytvorte vtáčikom originál, ktorý vám budú všetci závidieť.

Búdka pre vtáčiky Búdka z lega. Zdroj: pinterest.com