Je ideálny čas na kúpu nového záhradného nábytku. Ako si vybrať?

Je ideálny čas na kúpu nového záhradného nábytku. Ako si vybrať?

Keď sa povie „grilovanie“, každý si hneď predstaví rozpálený gril, voňavé klobásky a údeniny, čerstvú zeleninu, chutné nápoje, a predovšetkým partiu veselých a dobre naladených ľudí. Aby sa však takáto akcia vydarila, je potrebný aj správny záhradný nábytok. Grilované dobroty si predsa najlepšie vychutnáte pod holým nebom.

Nemáte stôl ani stoličky, na ktoré by ste usadili priateľov? Je čas vybrať si nový záhradný nábytok. Pomôžeme vám zorientovať sa v bohatej ponuke predajcov.

Tri rozhodujúce otázky

Pri výbere vonkajšieho nábytku má hlavné slovo počasie. Okrem toho musíte vyvážiť moderný vzhľad záhradného nábytku s množstvom času, ktorý si vyžiada jeho údržba.
Teak alebo umelý ratan? Stravovanie alebo relax? Ultramoderné alebo neformálne? Pred kúpou si položte tri základné otázky, ktoré vám pomôžu vybrať záhradný nábytok, aby dopĺňal váš štýl, čo najviac využil vyhradený priestor, a zodpovedal tiež požadovanej úrovni údržby.

Na aký účel plánujete využívať záhradu alebo terasu?

Patríte k tým, ktorí, len čo sa trochu oteplí, obedujú a večerajú na záhrade? Alebo vám stačí ležadlo, na ktorom si vo svojom voľnom čase oddýchnete s dobrou knihou? To, čo od terasy či záhrady očakávate, ovplyvní vaše rozhodovanie medzi jedálenským stolom a stoličkami, a čalúnenou pohovkou alebo ležadlom.

Koľko miesta máte?

Máte dostatok miesta na jedálenský set aj na ležadlá, alebo si musíte vybrať iba jednu alternatívu? Zvážte, koľko miesta máte k dispozícii. Ak máte malú terasu, pravdepodobne nebudete kupovať nadmerne veľkú sedačku s kreslami. Naopak, ak máte veľkú záhradu, môžete si dovoliť oveľa väčšie sety, skombinovať ich s oddychovými ležadlami, dokonca umiestniť na záhradu aj trampolínu pre deti. 

Koľko času môžete venovať údržbe?

Premýšľajte o tom, akým poveternostným a iným podmienkam bude váš záhradný nábytok vystavený. To vám pomôže určiť, aký materiál bude pre vás najlepší.

 

Set do záhrady Hodor Záhradný set Hodor sa skladá z rohovej sedačky a konferenčného stolíka. Zdroj: temponabytok.sk

Nie je ratan ako ratan. Čo poviete na kov alebo plast?

Pri kúpe záhradného nábytku voľte materiály s jednoduchou údržbou. Také, ktoré podčiarknu charakter vašej záhrady či terasy. Existuje niekoľko možností.

Drevo

Vzhľad nábytku z prírodného dreva je veľmi lákavý. Avšak slnko a dážď spôsobujú, že drevo sa časom rozpadá a oddeľuje sa. Drevený nábytok si vyžaduje častú údržbu, aby ustál rôzne poveternostné podmienky. Vyberajte nábytok z hustých a pevných drevín, ako je teak, céder, mahagón alebo eukalyptus. Uistite sa, že nábytok nie je lepený, ale spojený mosadznými alebo nerezovými spojmi.

Starostlivosť o drevený nábytok

Drevený nábytok sa najlepšie čistí handričkou navlhčenou vo vode alebo v jemnom mydlovom roztoku. Na hlbšie čistenie na začiatku a na konci každej sezóny, alebo v prípade agresívnejších škvŕn alebo plesní, môžete nábytok čistiť mäkkou kefou a zmesou vody a umývacieho prostriedku alebo kyslíkového bielidla. Čistite v smere kresby dreva. Odstráňte náročné škvrny jemným brúsením a opláchnite vodou. Údržba nábytku musí byť po vyčistení dokončená nanesením oleja alebo farby. Tým sa predĺži životnosť nábytku, a zároveň sa zabezpečí maximálna ochrana pred slnkom, vetrom a počasím. Vďaka správnej údržbe a následnej starostlivosti zostane drevený záhradný nábytok krásny a chránený niekoľko rokov.

Výhody:

- Odolné a robustné                  
- Príjemný a lákavý vzhľad            
- Prírodný štýl

Nevýhody:

- Citlivé na poveternostné podmienky
- Náročnejšia a drahšia údržba

 

Drevený nábytok do záhrady Drevený nábytok je ideálny do záhrady. Zdroj: pinterest.com.

Ratan

Ratan je blízky príbuzný palmy. Je to typ viniča, ktorý rastie v džungliach juhovýchodnej oblasti Ázie, a je jedným z najsilnejších lesných drevín. Ratan je veľmi trvanlivý a pevný, je ťažké ho prelomiť. Jeho šupka sa bežne používa na viazanie jednotlivých dielov dokopy. Aj keď je ľahký a štýlový, pravý ratan nie je vhodný pre vonkajšie prostredie. To bol jeden z dôvodov, prečo výrobcovia záhradného nábytku vyvinuli syntetickú alternatívu k pravému ratanu, ktorá je dostatočne odolná voči počasiu.

Umelý ratan je vyrábaný zo syntetických vlákienktoré sa dajú farbiť rôznymi farbami. Konštrukcia nábytku je prevažne z ocele alebo hliníka. Ratan má všetky výhody plastového nábytku, ale s omnoho sofistikovanejším vzhľadom. Ani drsný dážď a slnko nepoškodia záhradný nábytok z umelého ratanu. Ochrana proti UV žiareniuznamená, že slnečné žiarenie nebude mať ani dlhodobo žiaden vplyv na zmenu farby.

Starostlivosť o ratanový nábytok

Vystačíte si s obyčajným čistiacim prostriedkomteplou vodou, jemnou handričkou alebo zubnou kefkoua lakom určeným na ošetrenie ratanového nábytku. To je všetko, čo potrebujete na zabezpečenie dlhovekosti ratanového nábytku. Vyvarujte sa premočeniu ratana, extrémna vlhkosť môže nábytok poškodiť. Po vyčistení nechajte ratan dôkladne vysušiť.

Výhody:

- Ľahký                       
- Estetický a moderný               
- Vyrába sa v rôznych farbách             

Nevýhody:

- Môže ľahko vyblednúť
- Menej odolný ako iné materiály
- Je potrebné ho na zimu uschovať

 

Záhradný set Alera v tmavohnedej a béžovej Set do záhrady Alera s čalúnením. Zdroj: temponabytok.sk

Plast

Plast je ľahký, primerane robustný, ľahko sa čistí, je recyklovateľný a vo všeobecnosti lacnýNezhrdzavie, nepotrebuje nové nátery, nehrozí ani hniloba či pleseň, ani keď príde do kontaktu s nadmernou vlhkosťou. Po čase však stráca na vzhľade. Ak chcete, aby farby ostali čo najdlhšie stále, vyberajte nábytok vyrobený z plastu, ktorý obsahuje pigmenty stabilizujúce UV žiarenie. Tie totiž zaručia, že farby nebudú blednúť príliš rýchlo. Okrem toho, že plast vydrží akékoľvek poveternostné podmienky, jeho flexibilná povaha umožňuje tvarovanie do rôznych tvarov a veľkostí.

Starostlivosť o plastový nábytok

Plastový nábytok sa najľahšie vyčistí roztokom s kyselinou octovou. Zmiešajte 1 šálku bieleho octu (5% kyseliny octovej) s 5 až 7 litrami vody. Najprv nábytok opláchnite vodou. Potom ponorte handričku alebo špongiu do roztoku a odstráňte nečistoty. Zvyšný roztok opláchnite. Použite zubnú kefku na čistenie spojov a miest, kde sa s handričkou nedostanete. Nábytok hneď po dokončení čistenia dôkladne vysušte. Len čo uvidíte špinu, okamžite ju vyčistite. Čím dlhšie to budete odkladať, tým bude čistenie náročnejšie. Časté čistenie zabezpečí, že váš plastový záhradný nábytok bude dlho krásny a odolný.

Výhody:

- Ľahký                        
- Jednoduchá údržba                
- Veľa farieb a tvarov                
- Lacný                       

Nevýhody:

- Menej robustný
- Menej odolný ako iné materiály
- Môže ľahko prasknúť
- Časom jeho farba vybledne

Set do záhrady Gurduk, štyri stoličky a stôl Plastový záhradný set Gurduk. Zdroj: temponabytok.sk

Kov

Kov je synonymom pevnosti a sily. Vonkajší nábytok vyrobený z kovu je vždy vynikajúcou voľbou. Kov môže byť odlievaný do rôznych tvarov, vzniká tak nábytok od elegantného a moderného až po klasický. Akýkoľvek dizajn, ktorý si vyberiete, bude trvácny. Existuje veľa kovov, ktoré sa používajú na výrobu záhradného nábytku. Najbežnejšie hliník alebo oceľ s práškovým povrchom.

Starostlivosť o kovový nábytok

Do teplej vody vlejte trochu jemného čistiaceho prostriedku, namočte mäkkú špongiou alebo handričku, dôkladne poutierajte nábytok, opláchnite studenou vodou a vysušte. Ak sa vyvinie hrdza, môžete oblasť ľahko prebrúsiť jemným brúsnym papierom a aplikovať farbu alebo vosk. Spoje všetkých pohyblivých častí premažte silikónovým sprejom.

Výhody:

- Lacný
- Ľahký             
- Odolný voči poveternostným podmienkam    
- Stály tvar aj farba

Nevýhody:

- V chladnom počasí nepríjemné na dotyk                                                                                      
- Možná korózia

Kovový stôl do záhrady Paster Záhradný stôl Paster z kovu a skla. Zdroj: temponabytok.sk

 

Drevo, ratan, plast alebo kov. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek materiál, vždy majte na pamäti ochranu nábytku proti silnému vetru, mrazu alebo snehu. Ak vám priestorové podmienky neumožňujú, aby ste schovávali záhradný nábytok na zimu dovnútra, napr. do garáže alebo do domu či bytu, zaobstarajte si krycie plachty, fólie alebo iný materiál a nábytok dôkladne prikryteVyhnete sa tak sklamaniu, ktoré vás bude čakať na jar, keď vašu radosť z teplých dní pokazí pohľad na zničený a poškodený záhradný nábytok.